Hela 19 av de 24 musikgrupperna åker på turné utomlands. Bland de projekt som fått stöd finns Ensemble Villancico som reser på festival och konserter i Ecuador och Colombia med sin latinamerikanska early barock world music.
Awake LOVE Orchestra ska på turné till Kina med sin familjeföreställning. Stockholm Jazz Orchestra reser till Spanien och har där fokus på ungdomar. Folkmusikbandet Siri Karlsson på nyckelharpa, saxofon och allsköns elektronik, bjuder in gruppen Solo Dja Kabako från Burkina Faso för att göra en turné i Sverige.
Bland de beviljade projekten är andelen kvinnor i konstnärlig ledning 46 procent.
Kulturrådet uppmanar fler fria musikgrupper att söka bidrag för att turnera utomlands och i Sverige. Bidraget syftar till att öka tillgängligheten till ett varierat musikutbud av hög kvalitet i hela Sverige och möjliggöra internationella kulturutbyten för svenska musikgrupper. Tre gånger per år fördelas turnébidraget. Totalt fördelas 4,7 miljoner kronor 2018.