Till navigation Till innehåll
Ungdomar jobbar fokuseratUngdomar jobbar fokuseratUngdomar jobbar fokuserat
Nu finns information om Kulturskolan på fler språk.
7 september 2026

Filmen om kulturskolan finns nu på 14 språk

Nu blir filmen Det här är kulturskolan tillgänglig för ännu fler. Filmen har textats på flera språk för att göra det lättare för fler barn, unga och vårdnadshavare att ta del av information om kulturskolan.

Textningen är ett viktigt stöd i mötet med grupper där svenska eller engelska inte alltid räcker för att berätta om kulturskolan. Filmen är framtagen för att kunna användas av kulturskolor i hela landet, exempelvis i dialog med nya målgrupper och familjer som ännu inte känner till kulturskolans verksamhet.

Filmen finns nu textad till nationella minoritetsspråken, samt flera stora invandrarspråk.

Samtidigt handlar satsningen om mer än tillgänglighet. Genom att även erbjuda filmen på fler språk vill Kulturskolecentrum visa att kulturskolan är till för alla barn och unga

– Det är ett sätt att synliggöra minoriteternas plats i verksamheten och visa att Kulturskolecentrum vill bidra till en kulturskola där alla känner sig välkomna och inkluderade, säger Jenny Löfström Ellverson, verksamhetsansvarig på Kulturskolecentrum vid Kulturrådet.

Filmen är fri att använda för landets kulturskolor.

Ladda ner videon med inbränd textning

Fler versioner, samt undertextfiler, finns här.

Kontakt

Jenny Löfström Ellverson

Magnus Dahl

Laddar...