Den nya modellen ska – precis som idag – ge befolkningen i landet möjlighet att ta del av ett varierat kulturutbud präglat av förnyelse och kvalitet. Meningen är att den kulturella infrastrukturen och regional mångfald ska främjas och kulturskapare i hela landet ska kunna utveckla sitt konstnärskap.
Staten ska även i fortsättningen ha ett övergripande strategiskt ansvar för den nationella kulturpolitiken. Modellen för regional kultursamverkan är även kallad koffertmodellen eller portföljmodellen.
Vad händer 2010?
Februari:
Kultursamverkansutredningen presenterade sitt betänkande.
Juni:
Remisstiden gick ut den 4 juni.
Kulturrådet lämnade den 18 juni in ett förslag om hur den nya modellen för statens stöd till regional kulturverksamhet ska genomföras.
Hösten:
Regeringen kommer i höst att lägga fram förslag i budgetpropositionen, och kanske även i en särskild kulturproposition.
December:
Beslut fattas av riksdagen i december. Kulturrådet har som mål att i januari 2011 fördela medel till de fem första landstingen utifrån den regionala kultursamverkansmodellen.